بازدید امروز: 17
بازدید دیروز: 179
کل بازدیدها: 1926108 فقط اعتماد به نفس - سوالات ارشد آزاد،سوالات دکتری،سوالات بهداشت،سوالات سراسری،سوالات
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سوالات ارشد آزاد،سوالات دکتری،سوالات بهداشت،سوالات سراسری،سوالات

اعتماد به نفس نقش بسزایی در زندگی روزمره ما دارد با این وجود بسیاری از مردم برای پیدا کردن ان دچار چالش هستند.
 


%عکس چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم
به گزارش پارسینه و به نقل از مایند تولز، اعتماد به نفس نقش بسزایی در زندگی روزمره ما دارد با این وجود بسیاری از مردم برای پیدا کردن ان دچار چالش هستند. به گفته روانپزشکان و روانشناسان افرادی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند در زندگی کمتر موفق می شوند.از طرف دیگر افراد با اعتماد به نفس، این حس مثبت خود را به دیگران از جمله مشتری ، دوستان،مدیر ،همسن و سالان و....منتقل می کنند.

چقدر اعتماد بنفس دارید ؟

میزان اعتماد به نفس شما از راههای مختلف سنجیده می شود ،

از جمله : رفتارتان،زبان اشاره ها و بدنتان(body language)،چگونگی صحبت و اینکه چه می گویید و.....
 
به  مقایسه رفتار های با اعتماد بنفس طبیعی و رفتار های با اعتماد به نفس پایین ،در زیر نگاه کنید، کدامیک از اندیشه ها و رفتارهای زیر را در خودتان و دیگران می بینید ؟

اعتماد به نفس طبیعی :

1-کاری را انجام می دهید که به درستی آن اعتقاد دارید حتی اگر دیگران شما را مسخره کنند و به شما بخندند.
 
2-میل به خطر کردن در زندگی و رسیدن به خواسته های برتر را دارید.
 
3-از اشتباهات خویش آگاهید و از آنها درس می گیرید.
4-منتظر تبریک دیگران برای دستیابی به موفقیتتان هستید.
 
5-تعریف و قدردانی دیگران را محترمانه و بزرگوارانه قبول می کنید و می گویید : متشکرم، من واقعا در این مورد سخت تلاش کردم . از تشخیص شما در این زمینه سپاسگذارم.


اعتماد به نفس پایین :

1-رفتار خود را بر اساس افکار و قضاوت دیگران تنظیم می کنید.
 
2-راحتی را ترجیح می دهید و از اشتباه و خطر کردن می ترسید.
3-برای پوشاندن اشتباه های خویش خیلی تلاش می کنید و امیدوار هستید تا مشکلاتتان را قبل از اینکه دیگران متوجه شوند حل کنید.
 
4-در حضور افراد از خوبیهای خویش تا حد امکان تعریف می کنید.
5-تعریف های دیگران را بدون تامل رد می کنید و می گویید : این که چیزی نیست و هر کسی می تواند این کار را انحام دهد.

همچنان که در این مثالها مشاهده نمودید اعتماد بنفس پایین می تواند ویرانگر باشد و همیشه نشان دهنده خصوصیتی منفی است. افراد با اعتماد به نفس به طور کلی همیشه مثبت هستند. انها به خود و تواناییهای خود ایمان دارند و از زندگی همیشه بیشترین سهم را می خواهند.


اعتماد به نفس چیست ؟

دو عامل اصلی ،اعتماد به نفس را تشکیل می دهند : خود باوری و احترام به نفس.


خودباوری :

ما زمانی به حس خود باوری می رسیم که خودمان را و (دیگران را که به ما شباهت دارند) می بینیم که شامل تواناییهای رسیدن به اهدافمان می باشد. این همان اعتماد به نفسی است که اگر آنرا یاد بگیریم و بر روی آن سخت تلاش کنیم، موفق می شویم. و این نوعی از اعتماد به نفس می باشد که منجر می شود افراد مشکلات را بپذیرند و در برار انها مقاومت کنند.

احترام به نفس :

این واژه با خودباوری هماهنگ می باشد ،که در واقع حس کلی است ،که به ما کمک می کند تا با زندگی هماهنگی بیشتری داشته باشیم و از حق شادی برخوردار باشیم. این حس تا حدودی ریشه در تایید توسط افراد دارد که قادر به کنترل آن نیستیم. با این وجود این حس همچنین از احساس تسلط بر اوضاع می آید و اینکه بر انچه که انجام می دهیم مسلط هستیم و می توانیم با موفقیت رقابت کنیم وقتی که به آن فکر می کنیم.


چگونه اعتماد به نفس را در خود بسازیم ؟ (3 مرحله)

مرحله اول : 5 قدم

1-به آنچه که تا کنون بدست آورده اید نگاه کنید : 10 مورد از بهترین چیزهایی که تاکنون بدست آورده اید را بنویسید، احتمالا در امتحان مهمی قبول شده اید، نقش مهمی را در یک تیم بازی کرده اید، فروش خوبی داشته اید، کاری انجام دادید که تفاوت کلیدی را در زندگی شخص دیگری بوجود آوردید، و یا پروژه ای را انجام دادید که بسیار سودآور بوده است. این موارد را در پوشه ای نگهداری کنید تا گاهگاهی نگاه کنید و از این به بعد برای چند دقیقه در هر هفته از موفقیت هایتان لذت ببرید.

2-به نقاط قوت خود فکر کنید. به این که چه کسی و کجا هستید فکر کنید. به محتوای پوشه و انعکاس آنها در زندگی اخیرتان فکر کنید. به نقاط قوت و ضعف خود از نظر دوستانتان فکر کنید. و با استفاده از انها به فرصتها و تهدیدات پیش رو فکر کنید. مطمئن شوید که برای چند دقیقه از نقاط قوتتان لذت می برید.

3-به اینکه چه چیزی برایتان مهم است و به کجا می خواهید بروید فکر کنید. سپس به چیزهایی که برایتان مهم است می خواهید انها را بدست آورید فکر کنید. تعیین هدفها و رسیدن به آنها بخش کلیدی زندگی است. شرایط برای دستیابی به این هدفها را فراهم کنید و نسبت موفقیت خود را بسنجید.

4-شروع به مدیریت ذهنتان کنید. حرفهای منفی درون ذهنتان که می تواند اعتماد بنفس را از بین ببرد، از میان بردارید.

5-به خود قول موفقیت و تلاش زیاد برای رسیدن به آن بدهید.

مرحله دوم : 4 قدم

1-برای موفقیت اطلاعات مورد نیاز را بالا ببرید. به اهدافتان نگاه کنید و مهارتهای مورد نیاز را مشخص کنید و سپس ببیبنید که چقد خوب و با اعتماد بنفس به آنها دست پیدا می کنید. تنها یک مشکل را قبول نکنید بلکه به دنبال یک راه حل خوب باشید. به دنبال یک راه حل، برنامه و یا یک دوره مناسب برای رسیدن به هدفهایتان باشید که به شما مدرکی و یا زبدگی می دهد تا به آن افتخار کنید.

2-بر نکات پایه تمرکز کنید. هنگام شروع به دنبال زرنگی و یا کامل بودن نباشید. فقط از انجام کارهای ساده و موفقیت آمیز لذت ببرید.

3-برای خود هدفهای کوچک تعیین کنید و به آنها دست پیدا کنید. مانند مرحله اول برای خود هدف تعیین کنید و برای رسیدن به ان تلاش کنید. در این مرحله خود را درگیر چالشها نکنید و فقط خود را به رسیدن به هدفهایتان عادت دهید و برای موفقیت خود جشن بگیرید. و قدم به قدم پله های موفقیت را طی نمایید.

4-به مدیریت ذهن و پرورش افکار مثبت ادامه دهید. برای خود جشن بگیرید و از موفقیت خود لذت ببرید و به تصویر پردازی ذهنی قوی خود ادامه دهید. از طرفی دیگر یاد بگیرید که مشکلتان را حل کنید.بپذیرید زمانی که کار جدیدی انجام می دهید ممکن است اشتباه کنید. اگر با اشتباهاتتان مانند تجربیات برخورد کنید آنها را به صورت مثبتی می بینید و در این صورت این جمله اضافی نیست اگر بگوییم که اشتباهات شما را نمی کشند بلکه شما را قویتر می سازند.

مرحله سوم :
با سرعت به سوی موفقیت بروید. در این مرحله شما ساخت اعتماد به نفستان را احساس می کنید. شما دوره های مرحله دوم را کامل کرده اید و موفقیت های فراوانی خواهید داشت تا جشن بگیرید. اکنون زمان انعطاف پذیری شماست. هدفهای بزرگتر و پر چالشتری را انتخاب کنید. تعهد و قول خود را افزایش دهید و مهارتهای مورد نیازتان را گسترش دهید اما در زمینه ها و ناحیه های مربوط. همزمان با افزایش انعطاف پذیریتان در حد متعادل اعتماد به نفس خود را باز خواهید یافت. شما اعتماد به نفس خود را پیدا کرده اید زیرا برای برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده اید.
  ravanshena30.mihanblog.com   منبع


سوالات تمامی کنکورها :کاردانی کارشناسی دکتری سراسری آزاد فنی حرفه ای وزارت  علمی کاربردی بهداشت استخدامی  سال91
در مرکز آزمون  www.azmoon.in


ِ
تبلیغات

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 91/2/24 توسط